Praca Dania

Wynagrodzenie za pracę w Danii

Wysokie pensje i godziwa praca
Dania to specyficzny kraj, jeśli chodzi o relacje między pracownikiem, a pracodawcą. Wystarczy nadmienić, że w tym kraju nie obowiązuje jednolity kodeks pracy jak winnych krajach Unii Europejskiej. Wszelkie uregulowania prawne (czas pracy, zarobki, urlop, minimalny wiek emerytalny, okres wypowiedzenia umowy o pracę, płaca minimalna) zawarte są w umowie między przedstawicielami podmiotów zatrudniających, a Duńską Federacją Związków Zawodowych. Związki zawodowe w Danii są bardzo silne, gdyż na leży do nich prawie 85% pracujących obywateli. Umowa odnośnie zarobków jest renegocjowana co dwa lata.

Zarobki w Danii

Przeciętne zarobki w Danii
Średnia pensja w Danii to ok 20-30 tys. koron duńskich netto miesięcznie, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 10 tysięcy złotych! Oczywiście mowa tu o wynagrodzeniach na niezbyt wyszukanych stanowiskach. Tyle zarobimy np. pracując w budownictwie, transporcie czy w zwykłej fabryce.

Wśród Duńskich pracodawców dużym poważaniem szczególnie spośród polaków cieszą się przedstawiciele takich zawodów jak: operator maszyn ciężkich, ślusarz, spawacz, tokarz, monter, hydraulik. Prawdziwą furorę na tutejszym rynku pracy robi natomiast Polski personel medyczny. Pielęgniarka, czy położna może bez problemu zarobić w Danii nawet 12 tysięcy złotych, otrzymując dodatkowo wsparcie w postaci mieszkania, i bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego.


Równe warunki płacowe dla obcokrajowców
Jako, że Dania, dba nie tylko o własnych obywateli, ale również o pracujących na jej terenie obcokrajowców prawo stanowi, iż wynagrodzenie pracowników spoza kraju muszą być takie same jak ich Duńskich kolegów. Z jednej strony Dania zabezpiecza się w ten sposób przed napływem taniej siły roboczej, z drugiej strony pracę dostaje zwykle osoba o wyższych kwalifikacjach, co podnosi jakość usług świadczonych przez pracodawców.

wynagrodzenia w Danii, płace

Przykładowe zarobki w Danii:
pielęgniarka - ok. 2,500 euro
sekretarka - ok. 3700 euro
informatyk - ok. 3500 euro
sprzedawczyni - ok. 2400 euro
kasjerka - ok. 1900 euro
hydraulik - ok. 2800 euro
przedstawiciel handlowy - ok. 1900 euro
kierowca - ok. 2100 euro
lekarz - ok. 5000 euro

Jeśli chodzi o płacę za godziny ponad liczbowe wypłacane jest zwykle zgodnie z zasadą 50 % więcej za pierwsze trzy dodatkowe godziny oraz 100% więcej za każdą następną godzinę. O 100% większe wynagrodzenie otrzymamy również pracując w niedzielę, oraz dni ustawowo wolne od pracy w Danii (święta państwowe).