Praca Dania

Warunki pracy - w Danii

Sytuacja na Duńskim rynku pracy
Dania jako kraj Skandynawski zapewnia bardzo godziwe warunki pracy. Wystarczy wspomnieć, że opiekę socjalną w tym kraju uważa się za najlepszą na świecie. Dania słynie z wysokiej jakości świadczeń medycznych co jest poniekąd zasługą napływu siły roboczej także z Polski. Wielu lekarzy czy pielęgniarek wyjechało z polski za pracą, znajdując ją właśnie w Danii. Tym co wyróżnia ten kraj na tle innych to brak jakichkolwiek uprzedzeń do pracowników z innych krajów Unii Europejskiej. Z zasady Duńczycy są niezwykle otwarci i uprzejmi w kontaktach międzyludzkich zatem praca z takimi osobami jest zazwyczaj czystą przyjemnością. Jako pracownicy zatrudnieni na tutejszym rynku pracy, możemy być również pewni swojej pozycji, gdyż prawo pracy w tymkraju przestrzegane jest bardzo restrykcyjnie. Wszelkie próby oszukania, pracownika kończą się zazwyczaj w sądzie, który jest wyczulony na wszelkiego typu nieprawidłowości ze strony pracodawcy.

Warunki pracy w Danii

Godziny pracy w Danii
Roboczy tydzień w tym kraju wynosi zazwyczaj ok 38 godzin. Po przepracowaniu roku dostaniemy z kolei 25 dni płatnego urlopu. Będąc imigrantem, który przepracował już ponad rok, zmieniając pracę nie musimy starać się ponownie o pozwolenie na pobyt.

Zarobki w Danii
Tym co przyciąga wielu naszych rodaków do tego kraju są niewątpliwie wysokie zarobki. Są one oczywiście zależne od wielu czynników takich jak chociażby wykształcenie czy kwalifikacje. Jednak przeciętna pensja w przeliczeniu na polską walutę wynosi ok 9 tysięcy polskich złotych. Jest to niewątpliwie jedna z najwyższych średnich pensji w Unii Europejskiej.


Znajomość języka Duńskiego
Język Duński należy do rodziny języków skandynawskich co sprawia, że jest praktycznie nie do nauczenia się przez kogoś kto nie miał z nim styczności od urodzenia. Tym co ratuje nas jednak w tej sytuacji to fakt iż w Danii bez trudu porozumiemy się niemal z każdym w popularnym i rozpowszechnionym na całym świecie języku angielskim. Jednak bez znajomości tego języka lepiej nawet nie planować emigracji do tego kraju.

Pracować w Danii

Podatki w Danii
Jak mówi znane powiedzenie są dwie nieuchronne rzeczy śmierć i podatki. Nie inaczej sytuacja wygląda też w tym przypadku. Dania jest jednym z tych krajów w którym obywatel oddaje państwu największą część swoich dochodów. Jednak mając na względzie relatywnie wysokie wynagrodzenia, oraz liczne zapomogi, świadczenia socjalne czy ulgi, przeciętnyobywatel nie odczuwa piętna podatków na własnej skórze.

Świadczenia socjalne, zasiłki
Pracując w Danii jesteśmy uprawnienie do korzystania z niemal wszystkich świadczeń socjalnych. Musimy jednak spełnić pewien warunek - mianowicie przepracować co najmniej rok na pełnym etacie. W ten sposób Duńczycy zabezpieczają się przed osobami które przyjeżdżają do kraju tylko po to by korzystać z tutejszych zasiłków i zapomóg.