Praca Dania

Formalności do pracy w Danii

Jak legalnie pracować w Danii?
Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej wiele rynków pracy pozostało zamkniętych dl naszych rodaków. W Danii możliwość pracy dla nowych członków wspólnoty obowiązuje od 2006r. Od tego czasu coraz więcej potencjalnych pracowników wybiera właśnie ten kraj za swój cel migracyjny. Na chwilę obecną formalności w Danii nie stanowią większego problemu, dlatego też legalna praca jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Nie oznacza to jednak, że nie musimy nic robić, aby podjąć zatrudnienie na tej Skandynawskiej wyspie. Jest kilka drobnych przeciwności, które przyjdzie nam pokonać w drodze do naszej wymarzonej, legalnej i dobrze płatnej posady.

Formalności w Danii

Jak uzyskać pozwolenie na pracę w Danii?
Mimo otwarcia Duńskiego rynku dla pracowników z Polski prawnie nadal wymagane jest pozwolenie na pracę. Aby je uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek w Ambasadzie Danii będąc jeszcze w kraju, lub na miejscu w Urzędzie Imigracyjnym. Oczywiście polecamy ten pierwszy sposób gdyż oszczędza wiele czasu i nerwów. Wniosek o pozwolenie na pracę powinien zawierać paszport wraz z fotografią, kserokopię umowy/kontraktu z Duńskim pracodawcą, informacje dotyczącą miejsca pracy, rodzaju wykonywanych czynności służbowych, oraz płacy za wykonaną usługę. Pozwolenia na pracę mogą nie uzyskać osoby, które planują podjąć pracę w niepełnym wymiarze godzin. W tym kraju pełny etat to 27 godzin tygodniowo (w porównaniu do Polskiego tygodnia pracy jest to nie wiele). Najbardziej komfortową sytuację mają osoby, u których sama firma wystąpi o pozwolenie na pracę do urzędu Imigracyjnego. Dzięki temu znajdując pracę u pośrednika w Polsce nie ponosimy dodatkowych kosztów, oraz mamy mniej formalności do spełnienia. W takim wypadku pozostaje nam kwestia pozwolenia na pobyt.


Pozwolenie na pobyt
Jeśli zamierzamy przebywać w Danii dłużej niż 3 miesiące, lub podjąć pracę zarobkowo (nie dotyczy pracy sezonowej). Jesteśmy zmuszeni o wystąpienie o pozwolenie na pobyt. Podobnie jak pozwolenie na pracę załatwiamy w urzędzie emigracyjnym składając stosowny wniosek. Jeśli chcemy pozostać w kraju dłużej niż 90 dni i nie jesteśmy nigdzie zatrudnieni musimy udowodnić, iż posiadamy oszczędności, które pozwolą nam na życie w tym kraju. Uwaga dopełnianie wszelkich procedur trwa nawet do 2 miesięcy, dlatego warto zacząć wszystko jak najszybciej.

Legalna praca w Danii

Podatki w Danii
By legalnie pracować należy tak jak każdy obywatel rozliczyć się z podatku. Najlepiej od razu po przybyciu zgłosić się do miejscowego urzędu do spraw podatków, gdzie otrzymamy tzw. kartę podatkową oraz prognozę dotyczącą naszych zarobków. W Danii jest prawie 30 okręgów podatkowych, pamiętajmy o tym, aby wybrać właściwy do naszego miejsca zamieszkania. Swój okręg można odnaleźć na stronie: www.skat.dk Polska podpisała umowę z Danią zapobiegającą podwójnemu opodatkowaniu. Dzięki temu, gdy ktoś pracuje legalnie w Danii i płaci tutaj podatki, nie musi przejmować się podatkami w Polsce. Według powyższej ustawy obywatel jest jedynie zobowiązany do wykazania w Polsce dochodów i podatku zapłaconego w Danii.


Własna firma w Danii
Otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej w Danii nie jest ani drogie, ani zbyt skomplikowane. Wystarczy tak jak w przypadku pozwolenia o pracę udać się do odpowiedniego terytorialnie urzędu gminy, złożyć swój biznesplan dotyczący przyszłej działalności oraz świadectwa potwierdzające nasze kwalifikacje jako osoby, która ubiega się o zgodę na samozatrudnienie. Dla polskich firm, które chcąc zacząć działalność w Danii najkorzystniejszą formą prowadzenia firmy jest założenie oddziału na terytorium Królestwa Danii. Czynność ta nie wymaga zaangażowania wielkich nakładów pieniężnych, dlatego jest najbardziej korzystna z punktu widzenia Polskiego przedsiębiorcy.